زمان جاری : چهارشنبه 05 آذر 1399 - 5:06 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمتعداد بازدید 23
نویسنده پیام
hodaaaa87 آفلاین


ارسال‌ ها5
عضویت20 /5 /1399
وکیل اصلاح شناسنامه
طبق تعریف وکیل اصلاح شناسنامه در اصفهان در جوامع امروزی یکی از دعاوی که مراجع قضایی را به خود مشغول کرده تغییرات در مندرجات شناسنامه از جمله تاریخ تولد یا نام و نام خانوادگی می‌باشد. بیشترین سوالاتی که در خصوص ثبت احوال و شناسنامه مطرح می شود مربوط است به ۱-تغییر نام (تغییر اسم کوچک) ۲- تغییر سن ۳- تغییر نام خانوادگی ۴- اصلاح شناسنامه یا ابطال ۵- حذف نام همسر سابق از شناسنامه است.
مطابق با قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها مصوب ۱۳۶۷، تغییر تاریخ تولد اشخاص ممنوع است. لیکن صاحب شناسنامه تنها یک بار در طول عمر می تواند درخواست تغییر تاریخ تولد خود را نماید: در صورتی که اختلاف سن واقعی با سن درج شده در اسناد سجلی بیش از ۵ سال باشد به تشخیص کمیسیونی مرکب از فرماندار یا بخشدار، رئیس اداره ثبت احوال محل و پزشک منتخب، مدیرعامل سازمان بهداری استان و رئیس شورای اسلامی شهر و یا بخش محل صدور شناسنامه با عضویت و ریاست قاضی دادگاه صالح محل تشکیل می گردد میتواند سن خود را اصلاح نماید.
اما بنا بر گفته ی حامد امیری وکیل اصلاح شناسنامه اصفهان درخواست تغییر تاریخ تولد کمتر از ۵ سال در صلاحیت دادگاههای دادگستری است. البته این بدان معنا نیست که هر کسی بتواند، چه با وکیل یا بی وکیل، سن خود را تغییر دهد.
به دلیل اینکه عمدتاً تقاضاهایی که در این خصوص مطرح می شود فاقد دلیل قانونی و منطقی می باشد، و اینکه در سال های اخیر، دادخواست های زیادی در خصوص تغییر سن توسط خود متقاضی یا توسط وکیل دادگستری به جریان افتاده است و همچنان که گفته شد فاقد مبنای حقوقی و منطقی بوده‌اند در نتیجه، با صدور حکم به بطلان دعوا مواجه گردیده اند. لازم به ذکر است اداره ثبت احوال صادر کننده شناسنامه، همواره در مقابل این نوع درخواست ها، مصرانه مخالفت می ورزد.
مراحل اقدام به اصلاح شناسنامه به چه صورت است؟
مراحل اصلاح تاریخ تولد در شناسنامه
اشخاصی که خواهان اصلاح تاریخ تولد خود می باشند در صورتی ک شرایط زیر را دارند میتوانند با مراجعه به اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه خود اقدام نمایند:
افراد ۱۸ سال به بالا
افراد کمتر از ۱۸ سال که دارای حکم رشد باشند
پدر یا جد پدری از طریق ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از ۱۸ سال
قیم و وصی برای اشخاص تحت سرپرستی خود با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد.
مدارک مورد نیاز
ارائه درخواست کتبی صاحب سند یا ولی قانونی در برگ مخصوص
اصل شناسنامه عکس دار و تصویر آن
یک قطعه عکس جدید
اصل و تصویر حکم رشد برای افراد کمتر از ۱۸ سالی که شخصا” مراجعه می‌نمایند
اصل تصویر مدارک مربوط به قیم یا وصی برای افراد تحت سرپرستی
فیش بانکی نزد هر یک از شعب بانک ملی ایران بنام سازمان ثبت احوال کشور
مراحل مراجعه و نحوه اقدام:
متقاضی باید جهت اصلاح تاریخ تولد به دبیرخانه کمیسیون تشخیص سن اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه خود مراجعه و مدارک لازم را تسلیم و رسید آنرا دریافت نماید
تاریخ تشکیل جلسه رسیدگی توسط دبیرخانه کمیسیون تشخیص سن محل صدور شناسنامه به متفاضی ابلاغ خواهد شد
متقاضی موظف است در وقت تعیین شده با در دست داشتن شناسنامه عکسدار در کمیسیون تشخیص سن حاضر گردد.
اگر خواهان حضور پیدا نکند چنانچه پرونده آماده برای اظهار نظر باشد کمیسیون تصمیم لازم را اتخاذ خواهد نمود و در غیر اینصورت درخواست وی رد می شود . لذا خواهان می تواند درخواست مجدد به کمیسیون تسلیم نماید.
کمیسیون می تواند در صورت لزوم صاحب سند را جهت معاینه و تعیین سن به پزشکی قانونی معرفی کند و لازم به ذکر است تصمیم کمیسیون تشخیص سن قابل اعتراض نیست.
تصمیم کمیسیون تشخیص سن به متقاضی ابلاغ می شود
در صورت عدم موافقت کمیسیون با تغییر تاریخ تولد صاحب سند درخواست مجدد پذیرفته نخواهد شد
اجرای تصمیم کمیسیون تشخیص سن در اسناد سجلی و شناسنامه مستلزم درخواست کتبی متقاضی خواهد بود.
چگونگی مشخص شدن سن
اول از همه متقاضیان تعیین سن تنها با ارایه نامه از مرجع قضائی، انتظامی یا ثبت‌ احوال پذیرش می‌شوند. این اشخاص با ارایه نامه معتبر از یکی از مراجع ذکرشده به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند تا نسبت به بررسی تقاضای آنان اقدام شود.
متقاضی پس از مراجعه و ارائه نامه درخواست در پزشکی‌قانونی پذیرش و پس از تحویل مدارک برای او پرونده تشکیل می‌شود. در این مرحله نامه مرجع قضائی انتظامی به دقت کنترل و در صورت تکمیل مدارک تعرفه خدمت از متقاضی اخذ می‌شود و فرد برای معاینه توسط پزشک در نوبت بررسی پرونده قرار میگیرد.
مدارک مورد نظر جهت دریافت خدمت تعیین سن شامل اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی، نامه مرجع قضائی،‌ انتظامی یا ثبت‌احوال و مدرک تولد یا تحصیلی معتبر است البته در مواردی ممکن شناسنامه پدر و مادر هم برای پاسخ به این درخواست نیاز باشد. پس از تشکیل پرونده فرد برای معاینه ظاهری و بررسی مدارک هویتی به پزشک مربوط ارجاع می‌شود. نکته حائز اهمیت این است که در این مرحله نوع بررسی و معاینات در افراد زیر ٢٣ و بالای ٢٣‌سال متفاوت است. در افراد زیر ٢٣‌سال، سن فرد از طریق معاینه ظاهری،‌ گرافی استخوانی و بررسی وضع دندان‌ها تعیین می‌شود، درحالی‌که این بررسی‌های دندانی و استخوانی در افراد بالای ٢٣‌سال چندان پاسخگو نیست و تنها با معاینه ظاهری و مدارک بیمارستانی زمان تولد و مدارک تحصیلی معتبر مربوط به زمان شروح به تحصیل می‌توان سن افراد را مشخص کرد.
حذف نام همسر از شناسنامه چگونه است؟
شاید برایتان پیش آمده باشد که بخواهید بدانید بعد از طلاق، نام طرفین چگونه از شناسنامه هم حذف خواهد شد و حذف نام همسر از شناسنامه چگونه است. برای مردان این روند کمی ساده‌تر از زنان است. حذف نام زوج از شناسنامه زوجه تنها زمانی امکان‌پذیر است که در دوران عقد جدایی انجام شده باشد و دوشیزه‌ بودن زوجه مطابق احکام قضائی و سند طلاق قابل استنباط باشد. همچنین اگر همسر فردی فوت کند، در صورت ثبت شدن ازدواج، فرد می‌تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به حذف نام همسر فوت‌ شده از شناسنامه‌اش اقدامم کند.
مطابق با قانون جدید که از سال ٩٣ اجرایی شده‌ است، اگر طلاق قبل از رابطه جنسی صورت می‌گرفت، زن می‌توانست با ارائه گواهی پزشکی قانونی یا حکم دادگاه، مستقیما به ثبت احوال مراجعه و با تکمیل فرم‌های مربوطه، تقاضای صدور شناسنامه المثنی کند و در این صورت نام همسر سابق از شناسنامه او حذف می‌شد. این حکم درمورد مرد نیز جاری بود و در صورت وقوع طلاق در دوران عقد، مرد نیز می‌توانست اقدام به حذف نام همسر از شناسنامه کند، اما اداره ثبت احوال از حذف نام همسر در طلاق‌های بعدد از برقراری رابطه جنسی خودداری می‌کرد.
در صورتی که فردی با همسرش متارکه کرده باشد با ازدواج مجدد و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه‌ اش می‌تواند به اداره ثبت احوال مراجعه کند و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد.
اما در پاسخ معترضان به این مقرره باید بیان داشت که حذف نام از شناسنامه در این مورد صرفا پس از وقوع ازدواج دوم و ثبت آن صورت می‌گیرد، لذا همسر دوم از ازدواج پیشین همسر خود مطلع خواهد شد. از طرف دیگر، اقدام به حذف نام همسر قبلی از شناسنامه علاوه بر کاهش بار روانی موجود، موجب ارائه راحت‌تر شناسنامه در جاهای مختلف است، چه این‌که عمدتا مسائلی این‌چنینی در زمره خصوصی‌ترین مسائل افراد است و دلیلی ندارد که همگان از آنها باخبر باشند. این درحالی است که با صدور گواهی تجرد باید بیان داشت که زن و مرد پیش از ازدواج می‌توانند با اخذ گواهی تجرد از ازدواج قبلی همسر آینده خود مطلع شوند. برای طی کردن فرایند حذف نام همسر از شناسنامه توصیه می کنیم در درجه اول از وکیل اصلاح شناسنامه اصفهان مشاوره بگیرید.
تغییر نام خانوادگی
مستند به ماده ۴۰ قانون ثبت احوال، تغییر نام خانوادگی با تصویب سازمان ثبت احوال خواهد بود. موارد تغییر نام خانوادگی مطابق آیین نامه اجرایی قانون ثبت احوال است.
ماده ۴۱ قانون ثبت احوالبیان دارد: حق تقدم نام خانوادگی با رعایت تاریخ تقدم صدور اسناد، مختص اشخاصی است که به نام آنان در دفاتر مخصوص نام خانوادگی ادارات ثبت احوال به ثبت می‌رسد و دیگری حق اختیار آن را در آن اداره ندارد مگر با اجازه دارنده حق تقدم؛ این حق پس از وفات به ورثه قانونی انتقال می‌یابد.
هر یک از وراث میتوانند شخصی که نام خانوادگی او را اختیار کرده مورد اعتراض قرار داده تغییر نام خانوادگی او را از دادگاه بخواهد ولی وراث به اتفاق می توانند به دیگری اجازه دهند که نام خانوادگی آنها را اختیار نماید.
نکته: نام خانوادگی فرزند، همان نام خانوادگی پدر خواهد بود اگرچه شناسنامه فرزند در قلمرو اداره ثبت احوال دیگری صادر گردد. فرزندان کبیر می توانند برای خود نام خانوادگی دیگری انتخاب نمایند.
ماده ۴۲- زوجه میتواند با موافقت همسر خود تا زمانی که در قید زوجیت می باشد از نام خانوادگی همسر خود بدون رعایت حق تقدم استفاده نماید در صورت طلاق، ادامه استفاده از نام خانوادگی موکول به اجازه همسر خواهد بود.
حامد امیری مجرب ترین وکیل اصلاح شناسنامه اصفهان دانش آموخته رشته حقوق قضایی و دارای پروانه پایه یک وکالت مهیا برای ارائه خدمات وکالت و مشاوره در انواع دعاوی حقوقی ، کیفری ، خانواده ، بیمه ، تجاری ، تعزیرات ، اداره کار ، شهرداری و امور گمرکی همچنین انجام تخصصی امور قراردادها و شرکت ها با تکیه بر اطلاعات علمی و تعهد کاری می باشد.هم اکنون میتوانید جهت دریافت نوبت مشاوره حضوری و غیر حضوری به سایت ما مراجعه و نسبت به اخذ نوبت اقدام نمائید.
منبع: isfahan-lawyer.ir/https://وکیل-اصلاح-شناسنامه-در-اصفهان/
دوشنبه 20 مرداد 1399 - 12:02
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :