زمان جاری : سه شنبه 06 مهر 1400 - 5:50 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمتعداد بازدید 131
نویسنده پیام
aliahmadialexa آفلاین


ارسال‌ ها4
عضویت28 /10 /1399
دیگ بخار چیست؟
دیگ بخار چیست؟ جریان بخار همواره تامین گرما، جنبش مکانیکی، کنترل فشار و تامین آب را برای مراحل مختلف بر عهده دارد. مزیت های زیاد بخار منجر گردیده تا یک انرژی قابل توزیع باشد. برای مثال غیر سمی بودن، بازده بالا و امکان انتقال آسان، قیمت پایین و گنجایش حرارتی بالای آن در مقایسه با سایر انرژی ها را می توان بعنوان مزایای بخار نام برد. یکی از ساده ترین روش های انتقال حرارت استفاده از بخار آب می باشد. آب به جهت گنجایش حرارتی بالا و همینطور ارزانی و در دسترس بودن تحت عنوان یک منتقل کننده حرارت مورد استفاده قرار می گیرد.بخار مقدار انرژی زیادی را در واحد وزن خود نگه می‌دارد. از آنجایی که اکثر حرارت بخار به صورت گرمای نهان است مقادیر متعددی از حرارت می‌تواند با عملکرد بالا در یک دمای ثابت انتقال یابد. بخار هم نیز در بعضی از موارد مستقیما و در بسیاری فرآیندها برای در اختیار گرفتن فشار و دما مورد استفاده قرار می‌گیرد. از کاربردهای مهم بخار ضدعفونی کردن و از بین بردن آلودگی هاست که در ادامه به معرفی انواع دیگ های بخار خواهیم پرداخت.معرفی انواع دیگ بخاردیگ های بخار آراد بویلر به دو بخش صنعتی و خانگی تقسیم می شوند:● دیگ بخار صنعتی دارای بازده بالا و کیفیت بسیار مناسب و سرعت عکس العمل خوبی می باشند. این مدل بویلرها دارای دو درام مستقل از نوع چرخش طبیعی هستند و امکان ایجاد بخار با گنجایش حداکثر 450 تن در ساعت را دارند. مشعل های این نوع بویلر در دیواره جلو بوده و به لحاظ پیرایش سطوح حرارتی به گونه‌ای هستند که جریان دود بر روی سطح های بطور یکنواخت توزیع می شود. کیفیت بالای حاصل از استانداردهای مطلوب و ساختارها و کارایی بالای آن ها منجر به استقبال مشتریان از این گونه بویلرها شده است.● دیگ بخار خانگی برای اولین بار در فنلاند شناخته شد و به مرور در سراسر جهان مورد توجه و استقبال همگان واقع شد. به صورت کلی دو گونه سونا وجود دارد: سونای خشک و سونای مرطوب. سونا مستلزم بخار است و بخار آن بوسیله دیگ بخار سونا و یا دستگاه بخار سونا تامین می شود که این دستگاه به دو مدل دستگاه بخار سونا برقی و گازسوز تقسیم می گردد. می بایست توجه داشت که هر کدام از آن ها برای محل های مناسب مورد استفاده واقع می شوند. گنجایش دیگ بخار سونا به فضای سونا و تعداد اشخاصی که از آن سونا استفاده می‌کنند بستگی دارد که به درخواست مشتری طراحی و ساخته می شود.دیگ آب داغ چیست؟کاربرد دیگ آبگرم یا دیگ آبداغ برای گرمایش تجاری و صنعتی، تاسیسات حرارتی مرکزی، گرمایش مخزن، استخرهای شنا، گرمایش مسکونی در انواع سیستم های حرارتی و گرمایشی آب باعث انتقال حرارت و تولید گرما می باشد. برای تاسیسات گرمایی بمنظور ساخت انرژی نیاز به نصب تجهیزات کامل جهت آزادسازی انرژی گرمایی و گردش آب می باشد. با افزایش دما به وسیله دیگ آب گرم و رسیدن دما به حد نساب آن را توسط سیستم گردش آب به نقاط مورد نظر ارسال می نمایند. با تبادل گرمایی و حرارت تولید شده انرژی حرارتی آب به گوشه و کنار انتقال پیدا می کند و سبب گرم شدن آن می شود.مزایای دیگ آب گرم

 • ارزش این مدل بویلر صنعتی ارزان تر از دیگر بویلرها می باشد.

 • جنس چدنی آن بسیار ارزان تر از نوع معمولی آن می باشد.

 • بدلیل فشار کم، تعمیر و محافظت از آن بسیار آسان است.

 • و دارای قابلیت بهره وری بالایی نیز می باشد.


بویلر صنعتی آبگرم معمولا زمانی تعیین می گردند که دمای روند مورد نیاز نسبتا نادر باشد. به صورت معمول کمتر از 90 درجه سانتیگراد. در صورت نیاز به دمای فراتر، از بویلرهای صنعتی دیگر مانند آب گرم با فشار بالا استفاده می گردد. با این حال هزینه کم نصب آنها به معنی ادامه استفاده آن ها در طیف وسیعی از صنعت هایی مانند مواد شیمیایی، مواد غذایی و آب میوه شده است.دیگ روغن داغ چیست؟این نوع بویلر در صنایع متعددی دارای کاربردهای فراوانی است. بطور کلی هر صنعتی که نیاز به حرارت دارد از دیگ روغن داغ استفاده می‌نماید. بطور مثال چند نمونه از این صنایع را معرفی می کنیم:

 • صنایع غذایی: کارخانجات ساخت روغن خوراکی، خط تولید چیپس، شکر، نبات و آبنبات و غیره

 • صنایع نساجی: به دلیل نیاز به حرارت ماشین آلات رنگرزی از این نوع بویلر برای گرمایش ماشین آلات این صنعت استفاده می گردد.

 • صنعت قیر: همان طور که می دانید قیر و ایزوگام به گرمای زیادی احتیاج دارند، پس میتوان از بویلر روغن داغ در ‌این صنعت بهره برد و همینطور برای گرم کردن و روان کاری مواد نفتی سنگین در مخازن از این نوع بویلر به کار گرفته می شود.


سوال اینجاست که ‌این نوع دیگ روغن داغ چه نوع برتری هایی به دیگ آبگرم و دیگ بخار دارد؟ در پاسخ می بایست اظهار ‌کرد برتری های متعددی دارد که در ادامه به انها اشاره خوا‌هیم نمود:


 • عدم رسوب گرفتگی، خوردگی و صدمات ناشی از انجماد

 • متریال بکار رفته در بویلر روغن داغ سبب عدم تغییر شکل در آن می گردد

 • سر و صدای بسیار کمتر در مقایسه با دیگ ‌های بخار

 • زمان کمتر برای رسیدن به دمای مطلوب در مقایسه با دیگ‌های بخار

 • عدم نیاز به عملیات تصفیه آب دیگ بخار و پیش تصیفیه آب دیگ بخار

 • ضریب اطمینان بالا در پیاده سازی بدنه و اجزای داخلی

 • رعایت استحکام بالا


خدمات کارخانه آراد بویلرکارخانه ماشین سازی آراد تمامی سرویس ها زیر را به مشتریان گرامی ارائه می کند:بازدید و بازرسی رایگان
با دقت به اهمیت ایمنی در بویلرها و همچنین بررسی وضعیت مصرف انرژی میبایست بنابر قانون، بویلرها مورد بازرسی های ادواری قرار گیرند و پلاک اخذ نمایند. از مهم‌ترین اقدامات بازرسین اداره كار و سازمان استاندارد، پس از بررسی مدارک استاندارد ارائه گردیده بوسیله تولید کننده دیگ بخار، بازدید از خوردگی و رسوب داخل پوسته، كوره اصلی و فرعی و لوله ها به همراه آزمایش سنج ضخامت و آزمایش هیدرو استاتیک و در انتها نیز بررسی وضعیت تجهیزات كنترلی دیگ های بخار می باشد.
بازرسی ادواری بویلر با گواهی و پلاک بویلر: انجام كلیه بازرسی های دوره ای و تعمیرات دیگ و بویلر، با مجوز اداره استاندارد و اداره كار به وسیله گروه مهندسین مورد تایید ISQI با ارائه گواهی و پلاک یکساله بازرسی سرویس های بازرسی و ممیزی انرژی: بازرسی و ممیزی انرژی موتورخانه ها، بویلرها و تجهیزات گرمایشی با جواز اداره استاندارد بوسیله مهندسین كارآزموده + مشاوره رایگانتعویض بویلرهای کارکردهامروزه با گسترش زمینه های ارتباطی، قابلیت دسترسی بهتر برای ارائه خدمات فنی و تخصصی در صنعت های گوناگون بوجود آمده است، لذا در همین راستا و در جهت ارتقا کیفی ارائه خدمات فنی اجرایی راجع به بویلر و دیگ، کارخانه آراد با تکیه به سال ها تجربه در امر تولید برای نخستین بار خدمات تعویض دیگ های فرسوده را در سراسر ایران ارائه کرده است. این سرویس ها برای او‌لین بار در کشور‌ بوسیله یک تولید کننده ارائه می‌گردد و مشتمل بر سه نوع بویلر: بویلر بخار ، بویلر آبگرم آبداغ و بویلر روغن داغ است.مزایای ارائه خدمات آراد بویلر در طرح تعویض دیگ بخار عبارتند از:

 • قابلیت تعویض بویلر و دیگ فرسوده با بویلر نو و استاندارد برای اولین بار

 • ارائه مدرک و پلاک بازرسی از معتبرترین موسسات دارای جواز سازمان ملی استاندارد

 • ارائه بویلر نو مطابق با آخرین استانداردهای کاهش مصارف سوخت

 • خودداری از هزینه های نگهداری مداوم و تعمیرات بویلر ها با ارائه سرویس ها و گارانتی تضمینی


یکشنبه 28 دی 1399 - 22:57
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :