تبلیغات در اینترنتclose
چک برگشتی

زمان جاری : چهارشنبه 29 خرداد 1398 - 9:31 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمتعداد بازدید 61
نویسنده پیام
amiri-n1 آفلاین


ارسال‌ ها3
عضویت13 /4 /1397
چک برگشتی
چک برگشتی از جمله معضلات امروز جامعه می باشد. با توجه به این که در بسیاری از معاملات علی الخصوص معاملاتی که با مبالغ بالا سر و کار دارند ، استفاده از چک بیش از پول نقد رواج دارد ، جرم جعل چک و کلاه برداری در استفاده از چک نیز روز به روز در حال افزایش است . علاوه بر این، هر روز تعداد زیادی از افراد جهت وصول چک خود به بانک مراجعه می کنند و با حسابی مواجه می شوند که موجودی کافی جهت نقد چک در آن وجود ندارد . این چک ها چک برگشتی (بلا محل یا پرداخت‌نشدنی) نامیده می شوند.
سال ۱۳۱۱در قانون تجارت ایران، قوانینی در خصوص چک های برگشتی به تصویب رسید. از آن سال تا کنون با توجه به اپیدمی صدور چک بلا محل و تخلفات و جرائم مرتبط با آن ، این قوانین بارها مورد بازنگری قرار گرفته است. به هر روی صدور چک برگشتی از مصادیق کلاهبرداری به‌حساب می آید و مجازات برای فرد خاطی در نظر گرفته شده است. اگر جزء افرادی هستید که هم اکنون با مشکل چک برگشتی دست به گریبان هستید ، خواندن این مقاله می تواند ابهامات شما را برطرف سازد. برگشت زدن چکدر صورتی که جهت نقد کردن چک به بانک مراجعه نمودید ولی با نبود وجه نقد ، کافی نبودن آن و یا مواردی چون ؛ دستور عدم پرداخت چک ، امضای جعلی ، قلم خوردگی و… مواجه شدید می توانید چک را برگشت بزنید. مدت زمان قابل قبول برای طرح شکایت ، به موجب ماده ۱۱ قانون صدور چک، ۲ دوره ۶ ماهه است.در۶ ماهه ی اول ، دارنده چک می‌تواند آن را برگشت زده و گواهی عدم پرداخت دریافت کند. در صورتی که در این مدت، دارنده چک آن را به بانک ارائه نداده و مقدمات شکایت را فراهم نکند، این مهلت از بین رفته و دیگر قابل تعقیب کیفری نمی باشد.در ۶ ماهه ی دوم ، در صورتی که صاحب چک به بانک رفته و در صورت نبود وجه نقد آن را برگشت زده و گواهی عدم پرداخت دریافت نماید. ۶ ماه فرصت دارد تا اقدام به رسیدگی کیفری در محاکم دادگستری کند.مدت معین شکایت از صادرکنندگان چک برگشتیهمان گونه که اشاره کردیم مهلتی معین شامل دو دوره ی شش ماهه جهت شکایت از چک برگشتی در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این مدت صاحب چک اقدامی انجام ندهد، دیگر امکان شکایت کیفری و محکوم کردن صادرکننده چک به مجازات‌هایی که در قانون ذکر شده است، وجود ندارد.در صورت سپری شدن مدت معین تنها یک راه جهت شکایت وجود دارد و می‌توان از طریق طرح دعوای حقوقی و تقدیم دادخواست به دادگاه صالح به طلب مادی و خسارت‌های وارده دست یافت. با توجه به این که این دادخواست مستلزم جریان بلندمدت دادرسی است ، دارندگان چک بی‌محل تمایل چندانی به استفاده از آن را ندارند.تصویر: http://hamedamiri.com/wp-content/uploads/2018/04/CheckBargashty.jpgچگونه از صادرکنندگان چک برگشتی شکایت کنیم ؟

  • ابتدا چک را برگشت بزنید و پس از آن یک گواهی عدم پرداخت اعم از ؛ هویت چک ، صادرکننده ی آن و علت عدم پرداخت را به همراه مهر و امضا از بانک دریافت نمایید.

  • از پشت و روی اصل چک ۲ نسخه کپی تهیه کنید.

  • از گواهی عدم پرداخت بانک مبنی بر علت عدم پرداخت چک ۲ نسخه کپی تهیه کند.

  • کپی‌های تهیه‌شده را در مرجع قضایی محل برابر با اصل کنید.

  • شکایت را در فرم‌های چاپی مخصوص تکمیل و امضا نمایید.

  • متن شکایت را به اتاق تمبر برده و برابر مبلغ هزینه شکایت چک بلامحل، آن را تمبر کنید.

  • اصل چک برگشتی و شناسنامه یا کارت شناسایی را همراه با مدارک ذکر شده به مرجع قضایی تحویل دهید.

  • تا شش ماه از تاریخ گواهی عدم اعتبار فرصت دارید تا با در دست داشتن مدارک ، به دادسرای محل مراجعه و با طرح شکایت کیفری خواستار مجازات صادرکننده چک بلامحل شوید.


مراجعه به اجرای ثبتمراجعه به اجرای ثبت راه قانونی دیگری است که صاحبان چک برگشتی می توانند از طریق آن جهت احقاق حق خود اقدام نمایند. بر اساس ماده ۲ قانون صدور چک «چک در حکم سند لازم‌الاجرا است» بنابراین برای چک، صدور اجراییه پیش‌بینی شده است.در این مورد نیز باید گواهی عدم پرداخت چک را از بانک دریافت نموده و عین چک را به همراه گواهینامه ای مبنی بر مطابقت امضای چک با نمونه موجود آن در بانک، به اجرای ثبت اسناد محل تسلیم کرده و تقاضای صدور اجراییه نمایید.لازم به ذکر است ، قبل از صدور اجراییه، باید مبلغ حق‌الاجرا را در صندوق اجرای ثبت تودیع کرده و نیز به معرفی اموال متعلق به صادرکننده چک به غیر از مستثنیات دین اقدام نمایید. مستثنیات دین عبارتند از اموالی که جزء اقلام ضروری زندگی هستند.دعوی در مراجع قضاییدر صورت از دست دادن مهلت شکایت کیفری می توانید از طریق مراجع قضایی اقدام به احقاق حق و حقوق خود نمایید. مدارک مورد نیاز جهت شکایت از صادرکنندگان چک برگشتی در مراجع قضایی عبارت است از ؛ ۲ نسخه فتوکپی از چک بلامحل، ۲ نسخه فتوکپی گواهینامه عدم پرداخت چک بلامحل توسط بانک ، پرکردن ۲ نسخه برگ دادخواست و الصاق تمبر قانونی به آن . جهت مطالبه مبلغ چک، به تنظیم و تقدیم دادخواست علیه صادرکننده به دادگاه عمومی محل انجام معامله یا اقامتگاه صادرکننده چک (خوانده) اقدام کنید.مجازات چک برگشتیمطابق ماده ۷ قانون صدور چک ، مجازات چک های برگشتی که شامل تعقیب کیفری هستند، بدین شرح است.اگر مبلغ ثبت شده در متن چک کمتر از ۱۰ میلیون ریال باشد، صادر کننده به حبس تا حداکثر ۶ ماه محکوم خواهد شد.در صورتی که مبلغ چک از ۱۰ میلیون ریال تا ۵۰ میلیون ریال باشد، صادر کننده به ۶ ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.در صورتی که مبلغ مورد نظر بیش از ۵۰ میلیون ریال باشد، نامبرده به حبس از یک سال تا ۲ سال و ممنوعیت از داشتن دسته چک به مدت ۲ سال محکوم خواهد داشت. شایان ذکر است، مطابق با ماده ۱۰ قانون چک اگر فردی با علم به این که حساب بانکی او بسته است اقدام به صدور چک نماید، حد اکثر مجازات ذکر شده در ماده ۷ قانون صدور چک برای او در نظر گرفته می شود.
چهارشنبه 13 تیر 1397 - 16:07
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :